خانه تکانی سبز با حذف شوینده‌های کارخانه‌ای

خانه تکانی سبز - خانه تکانی بدون شوینده

گمانم زمان خانه تکانی فصل رونق کسب‌وکارهایی است که شوینده تولید می‌کنند. برا هرکاری هم یک شوینده یا پاک کننده است. برای سرامیک، چوب، کتابخانه، کابینت، سینک آشپزخانه، صفحه نمایش مانیتور، سایر سطوح کامپیوتر و….البته برای افرادی که حوصله‌ی پیدا کردن پاک کننده‌ی مخصوص سطح مورد نظر را ندارند یک گزینه‌ی چند منظوره هم هست که می‌شود برای بیشتر جاها استفاده کرد. این شوینده‌ها به ندرت در خانه تکانی سبز به کار می‌آیند.

چرا باید از شوینده‌ی کمتری استفاده کنیم؟

ا- به خاطر سلامت خودمان (و دیگرانی که با ما زندگی می‌کنند)

اولین کسی که در معرض شوینده‌های شیمیایی قرار می‌گیرد خود شما هستید نه حیوانی که در یک طبیعت بکر دارد برای بقا تلاش می‌کند. اگر یک بار در دستشویی و حمام را بسته باشید تا با وایتکس بیقتید به جان کثیفی‌ها، می‌دانید چه می‌گویم. آن بویی که همراه با تمیزی در خانه می‌پیچد وارد ریه‌ می‌شود و سلول‌های از همه جا بی‌خبر را اذیت می‌کند. کودکان در این مورد آسیب‌پذیرتر هستند و بیشتر اذیت می‌شوند. 

۲-به خاطر محیط زیست

شوینده‌هایی که استفاده می‌کنیم بعد از اینکه از جلوی چشم ما غیب می‌شوند، واقعا ناپدید نمی‌شوند. بخشی از آنها در هوا پخش می‌شود و آن را نفس می‌کشیم. بخشی هم وارد آب می‌شود. بخشی از این مواد ممکن است در فرایند تصفیه آب حذف شود اما بخش دیگر وارد چرخه‌ی آب می‌شود و جاندارانی را که در معرض آن قرار می‌گیرند تحت تاثیر قرار می دهد. احتمالا مدتی بعد هم به طریقی دیگر این مواد وارد سفره‌های غذا می‌شوند.

از خود شوینده‌ها که بگذریم، بسته‌بندی آنها هم زباله‌ی دیگری است که خودش یک آلاینده است. در کنار اینها کل فرایند تولید و حمل و نقل این محصولات هم به محیط زیست آسیب می‌رساند و هرچه کمتر برویم سراغشان بهتر است. این مورد شامل سبزترین شوینده‌ها هم می‌شود.

۳- به خاطر جیبمان

من مدت‌هاست که شوینده نخریدم و خبری از قیمت‌ها نداشتم. برای نوشتن این متن در یکی دو تا فروشگاه اینترنتی گشتم که قیمت‌ها را ببینم. در شوینده‌های سطح قیمت از هفت هشت هزار تومن (وایتکس) بود تا دویست سیصد هزار تومن (اسپری چند منظوره‌ی خارجی). حذف شوینده‌ها از سبد خرید شما را ثروتمند نمی‌کند ولی می توانید بسته به اینکه چه شوینده‌ای را حذف کرده‌اید، مبلغش را جای دیگری خرج کنید که خوشحا‌لتان می‌کند.

پس با چی خونه رو برق بندازیم؟

شوینده‌ها حسابی در زندگی امروز جای خودشان را باز کرده‌اند و برای خیلی از ما شاید فکر حذف آنها هم غیر ممکن به نظر برسد. اینجا اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که بدون شوینده چطور خانه را تمیز کنم؟

اولین پاسخ به این سوال این است که با هرچه از قبل دارید.  اگر هنوز ته بطری‌های شوینده از قبل چیزی مانده، همان را با آب رقیق کنید و استفاده کنید. بیشتر لکه‌هایی که روی سطح‌ها می‌بینیم با آب خالی یا یک شویند‌ه‌ی رقیق هم از بین می‌روند. اگر تصمیم گرفتید خانه تکانی سبز داشته باشید این ترفند را امتحان کنید.

برای خانه تکانی سبز به شوینده‌ها زمان بدهید

در تبلیغ‌های شوینده‌ها معمولا این صحنه را می‌بینیم که روی یک لکه‌ی پابرجا دو تا پیس از  شوینده می‌زنند و همان لحظه با یک دستمال می‌کشند و تمام! ولی شیوه‌ی درست استفاده از این شوینده‌ها این است که دو تا پیس بزنید، بروید برای خودتان دور خانه قدم بزنید، شعری زیر لب زمزمه کنید یا کوشه‌ای دیگر را گردگیری کنید. بعد برگردید و سطح قبلی را تمیز کنید. وقتی به شوینده (یا آب خالی) زمان می‌دهیم لکه را در خود حل می‌کند و به راحتی با یک دستمال تمیز می‌شود. 

شوینده‌های سبزتر خانگی، جایگزین پاک‌کننده‌‌های قوی در خانه تکانی سبز

فرض کنیم که تمام شوینده‌های قبلی شما تمام شد و برای تمیز کردن خانه واقعا لنگ ماندید و آب هم جواب نمی‌دهد. باز هم اولین گزینه‌ای که من دارم استفاده از شوینده های قبلی است. ته قوطی‌های شامپو و صابون‌های مایع، در آن مرحله که دیگر چیزی از آن در نمی‌آید، یک جایگزین دیگر است برای شوینده‌های جدی‌تری که در خانه تکانی بی‌ زباله حذف شدند. برای استفاده کمتر از شوینده ها، ته این بطری‌ها را آب بریزید و کمی هم بزنید تا ته مانده‌ی آن حل شود. بعد آن را در ظرف یکی از پاک کننده‌های تمام شده‌ی قبلی بریزید و به همان روش پیس پیس رایج استفاده کنید.

این گزینه‌ها که به پایان رسید می‌توانیم سراغ کزینه‌ی بعدی برویم که چیزی نیست جز سرکه! برای تهیه‌ی یک شوینده‌ی سبز خانگی پوست لیمو یا پرتقال و ساقه‌های نعنا (یا هر سبزی معطر دیگر در دسترس) را همراه با سرکه در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و در آن را ببندید و بگذارید دو سه هفته یا بیشتر در یخچال بماند. این کار باعث می‌شود سرکه عطر مرکبات و سبزی را به خود بگیرد و بوی ناخوش آن کمرنگ شود. بعد که محلول آماده شد یک واحد از آن را با دو واحد آب مخلوط کنید و با همان پیس پیس کردن سطوح را تمیز کنید. اگر دلتان می‌خواهد یکی دو قطره مایع ظرفشویی هم در آن بریزید که کف کند و خوشحال شوید! اغلب برای این شوینده گفته‌اند از سرکه‌ی سفید استفاده کنید. ولی من سرکه ی سفید نداشتم و با همان سرکه ی قهوه‌ای هم شد. فلسفه‌ی پشتش هم این بود که با هرچه دارم کار را راه بیندازم و چیز جدیدی نخرم.

این شوینده خانگی شاید به خانه تکانی عید نرسد. به جای آن می‌توانید سرکه را با آب مخلوط کنید و استفاده کنید. جاهایی که لکه‌ی متعهدی چسبیده و تمیز نمی‌شود هم بعد از اینکه به سرکه آغشته شد، کمی جوش شیرین بریزید. اگر بوی سرکه خیلی دماغتان را می‌آزارد و نمی‌خواهید سراغ این گزینه بروید، می‌توانید یکی دو قطره مایع ظرفشویی در آب حل کنید. شگفت‌زده می‌شوید وقتی ببینید همین به تنهایی برای تمیز کردن خانه کافیست!

حذف شوینده‌ها آن هم در خانه تکانی ممکن است سخت به نظر برسد. اما اگر تصمیم گرفتید خانه تکانی سبز پیشه کنید، می‌توانید راه‌هایی که گفتم را امتحان کنید. با این کار علاوه بر اینکه به خودتان آسیب کمتری می‌زنید،محیط زیست را هم کمتر زخمی می‌کنید و پولتان را هم می‌توانید جای دیگری خرج کنید. اگر شما هم تجربه‌ای حذف شوینده‌ها دارید، برایم بنویسید. اگر مشغول خانه تکانی هستید، پیشنهاد می‌کنم مطلب دیگر در مورد سرنوشت پسماند الکترونیک در خانه تکانی را بخوانید.

4

ارسال پاسخ