Loop، کسب و کاری که مسیر زندگی بی‌زباله را هموار می‌کند.

loop - a zero waste business - لوپ یک کسب و کار بی زباله

با وجود اینکه مدتی است سعی می‌کنم زباله کمتری در زندگی تولید کنم و در مسیر زندگی بی زباله قدم بردارم، همیشه در پس ذهنم به کارهایی فکر می‌کنم که تاثیر بیشتری دارند. می‌دانم که یک تصمیم کوچک در یک کسب و کار می‌تواند به سادگی تغییری بزرگ در میزان تولید زباله ایجاد کند. تغییری که احتمالا تلاش‌های من برای کاهش زباله در تمام عمرم، در برابرش ناچیز خواهد بود.

این روزها یک بار مصرف‌ها قفسه‌های زیادی را در فروشگاه‌ها به تسخیر خود درآورده‌اند. بسیاری از وسایلی که خریده می‌شوند، در مدت کوتاهی دیگر کاربردی ندارند. 

غذا روی سفره یکبار مصرف سرو می‌شود. بعد هم تمام باقیمانده‌ها همراه با سفره جمع می‌شود تا راهی سطل زباله شود.

مردم تمایل دارند که هرچیزی را به راحتی روانه‌ی “دور” کنند.

البته به علت سادگی و کم دردسر بودن، بدیهی است که از این روش استقبال شود. 

در بسیاری از موارد اما پیدا کردن جایگزین ساده نیست.

برای مثال اگر شخصی تصمیم بگیرد لبنیات یا شوینده بخرد ولی مایل نباشد ظرف پلاستیکی نیز همراهش باشد، راه سختی در پیش دارد.

در گذشته‌های نه چندان دور، رایج بود که مواد غذایی در ظرف‌هایی ماندگار توزیع شود.

جعبه‌های شیشه نوشابه خالی جلوی بقالی‌ها و شیشه‌های شیری که عکس گاو روی آن‌ها بود آخرین بازمانده‌های این سیستم بودند.

یک کسب و کار بی زباله

سازمانی به نام “LOOP” تصمیم گرفته که این روش توزیع را دوباره از سر بگیرد.

این سازمان مواد مختلف را در بسته بندی‌هایی با قابلیت استفاده مجدد عرضه می‌کند. پس از این که محتوای آن تمام شد، بسته بندی را جمع‌آوری می‌کند. بعد از شستشو و پاکسازی، بسته بندی‌ها دوباره پر می‌شوند و به چرخه باز می‌گردند.

در “LOOP” برای کاهش بسته بندی، سفارش‌ها در بسته بندی‌های پایدار به دست مشتری می‌رسد و خبری از پلاستیک‌های حباب‌دار و جعبه نیست. در واقع مشتری بسته‌ای حاوی محصولات تحویل نمی‌گیرد، بلکه تنها آنچه سفارش داده به دستش می‌رسد.

این شرکت با حدود ۳۰۰ محصول از برند‌های مختلف کار خود را آغاز کرده، در میان آن‌ها نام‌های نستله، کوکا کولا و یونلیور نیز به چشم می‌خورد، برندهایی که بیشتر محصولاتشان با بسته بندی‌های یک بار مصرف عرضه می‌شوند.

فراهم کردن گزینه‌هایی جایگزین برای ظرف‌ها و بسته بندی‌هایی دور ریختنی، کمک می‌کند تا به تدریج میزان زباله تولیدی کاهش یابد. کسب و کارهایی مثل Loop، این مسیر را هموار می‌کنند.

*عکس از وبسایت Loop

0

ارسال پاسخ