هدف- برگ -

امروز در وبلاگ حسین قربانی، نوشته‌ای راجع به اهداف کوچک خواندم. حسین با اشاره به یکی از پادکست‌های ست گادین، از اهمیت هدف‌های کوچک ممکن گفته بود.

اهداف کوچک معمولا دست یافتنی هستند. علاوه بر این معمولا زمان کمتری نیاز دارند و به راحتی نمی‌توان بهانه‌ای برای انجام ندادن آن‌ها پیدا کرد.

چند روز قبل هم در وبلاگ شاهین کلانتری، نوشته‌ای با موضوع پروژه اصلی خواندم. شاهین راجع به پروژه اصلی زندگی حرف زده بود. پروژه‌ای که حاضریم ۱۰ سال برای آن وقت بگذاریم. این پروژه جسارت نه گفتن به سایر برنامه‌ها را ایجاد می‌کند.

اگر این دو نوشته را دو رویکرد مختلف برای هدفگذاری در نظر بگیریم. شاید بتوان گفت دو سر یک طیف هستند. طیفی که یک سر آن، داشتن یک هدف بزرگ و تلاش برای رسیدن آن است. سر دیگر طیف، توجه بیشتری به انجام بلند مدت  مداوم فعالیت‌هایی دارد که ممکن است چندان بزرگ به نظر نرسند.

در زندگی من فعالیت‌هایی هستند که هر روز تکرارشان می‌کنم. مثل ورزش کردن، مطالعه و نوشتن.

گنجاندن چنین برنامه‌هایی باعث منظم شدن زندگی می‌شود. دستاوردهای آن نیز به تدریج خود را نشان می‌دهند. در عین حال، وجود یک هدف بزرگتر نیز کمک می‌کند انگیزه بیشتری برای فعالیت‌های کوچک ایجاد شود.

فعالیت‌های بی‌شماری هستند که برای انجام ندادن آن‌ها نیاز به دلیل نیست. برای مثال کمتر کسی حاضر است هر روز زمان مشخصی به کوک زدن یک پارچه بپردازد یا باغچه را بیل بزند مگر اینکه خیاط، باغبان یا کشاورز باشد.

یکی از کارهای دشوار در زندگی من، مشخص کردن آن پروژه بزرگ و هدف اصلی است. حدس می‌زنم تنها کسی هم نیستم که چنین مشکلی را دارد.

پیدا کردن یک هدف اصلی باعث می‌شود به راحتی بتوان گام‌های کوچک در مسیر به دستیابی به آن را برنامه ریزی کرد.

پروژه اصلی مثل تصویری است که از روی آن تکه‌های پازل را به هم می‌چسبانیم. در نبود یک تصویر کامل از پازل، چیدن قطعات پازل ممکن است خسته کننده و فرسایشی باشد.

در عین حال، تمام قطعات پازل برای ایجاد یک تصویر کامل لازم هستند. چند قطعه گم شده از پازلی که تکمیل شده، در اولین نگاه خود را نشان می‌دهند.

این روزها به نظرم جایی در میانه اهداف بزرگ و کوچک در حال دست و پا زدن هستم.

1

۱ دیدگاه

  1. تصویر بزرگ مشکل عمده خیلیاس که منم جزوه اونام، مدت هاس به دنبال پاسخ به این سوالم که می خوام چیکار بکنم؟ با زندگی و آینده ام می خوام چیکار بکنم و به دنبال چه چیزی هستم. می خونم با خودم و افکارم درگیر میشم و هنوز به جوابی که راضیم بکنه نرسیدم و همچنان این سوال پا برجاس که می خوام چیکار کنم…

ارسال پاسخ