ویراستاران، چراغی در مسیر درست‌نویسی

معرفی ویراستاران- کارگاه نگارش و زیبانویسی

طی مدت فعالیتم در نویسش، زیادتر از قبل پیش می‌آید که در مورد شکل صحیح نوشتن عبارات مختلف جستجو کنم. در این مدت‌ بارها به وبگاه ویراستاران سر زدم و پاسخ سوالم را گرفتم. 

یکی از همین بارها بعد از اینکه جوابم را گرفته بودم بیشتر در سایت گشتم و از بخت خوبم قبل از آغاز یکی از دوره‌های نگارش و زیبانویسی بود. مشتاقانه در دوره ثبت نام کردم و بعد از آن هم مدتی روزهای هفته را با کلاس‌های آنلاین موسسه‌ی ویراستاران برای خودم نشانه‌گذاری کرده بودم. 

چند روز پیش چشمم به جزوه‌ی دوره خود که همان‌ روزها با یک دمنوش برایم فرستاده بودند. گفتم به این بهانه چند خطی از این کسب و کار دوست داشتنی بنویسم.

کلمه‌بازی‌های ویراستاران

یکی از چیزهایی که ویراستاران را برای من جذاب می‌کند، بازی با واژه‌ها در وبگاه است. برای مثال به جای نظرات، یا کامنت که به صورت پیش‌فرض از آن استفاده می‌کنیم عبارت «انگشت‌رنجه» را استفاده کرده یا در انتهای صفحه به جای عبارت بیشتر، نوشته «باز هم هست» اگر کمی در سایت بگردید نمونه‌های بامزه‌ی دیگری هم پیدا می‌کنید.

سامانه فرهنگ املایی ویراستاران

فرهنگ املایی ویراستاران سامانه‌ای برای پیشنهادی املای صحیح کلمات است. با نوشتن هر کلمه‌ای که در مورد شکل نوشتن آن شک دارید، شیوه‌ی صحیح آن را نمایش می‌دهد.

اینجا هم ترکیب‌های متفاوت مخصوص ویراستاران دیده می‌شود.

فرهنگ املایی ویراستاران

تمرین‌هایی برای بهتر نوشتن

سایت ویراستاران قسمتی به نام تمرین دارد. در این بخش از سایت یک متن ویراستاری می‌شود و مطالعه‌ی این بخش کمک می‌کند با شناختن اشکالات یک متن، بهتر بنویسیم.

من صفحه‌ی ویراستاران در اینستاگرام را هم دنبال می‌کنم، آنجا هم مطالبی می‌گذارند که برایم جالب است.

*سعی کردم به جای وبسایت از وبگاه استفاده کنم، که کمی غریب بود، ولی به سلیقه‌ی دوستان مجموعه‌ی ویراستاران نزدیکتر است.

1

ارسال پاسخ