هجرت از تقویم آنلاین به رومیزی

تقویم ۱۴۰۱ جیب دیزاین

کارهای کوچکی هستند که می‌توانند کیفیت زندگی را مقدار قابل توجهی تغییر دهند مثل قطع کردن نوتیفیکیشن گوشی، انتقال شارژر موبایل به بیرون از اتاق خواب یا اضافه کردن یک تقویم رومیزی به میز کار.

تقویم رومیزی معمولا در میان چیزهایی نبود که خودم تصمیم بگیرم بخرم. همیشه یا اواخر سال از جایی می‌رسید یا اینکه بدون آن روزگارم می‌گذشت. نویسش سال گذشته در کنار هدایای نوروزی تقویمی رومیزی همراه با پایه‌ی چوبی فرستاده بود. خودم اگر بودم احتمالا به روال سابق همچین چیزی نمی‌خریدم و مدام به Time.ir سر می‌زدم. تا قبل از ورود این تقویم به زندگی‌ هم برنامه همین بود. این سایت را هر روز باز می‌کردم و گاهی هم تمام روز برای خودش باز بود و هر وقت لازم می‌شد به آن سر می‌زدم.

وقتی توفیق اجباری شد و تقویمی روی میزم داشتم دیگر کمتر سراغش را گرفتم و هر بار می‌خواستم برای ماه‌ها یا روزهای بعد برنامه‌ای بریزم، تقویم را بر می‌داشتم و برگه‌ی ماه مورد نظرم را می‌دیدم. با توجه به نوسان سرعت اینترنت، معمولا پیدا کردن روز مورد نظر در تقویم رو میزی راحت‌تر از مشابه اینترنتی‌اش بود. نکته‌ی دیگری که در مورد تقویم جیب دوست داشتم، جدا بودن برگه‌هایش بود. مزیت این مدل تقویم نسبت به تقویم‌های رومیزی سیمی این بود که می‌توانستم چند ماه را کنار هم ببینم، چیزی شبیه برگه‌ی سال در یک نگاه انواع گاه‌شمارها، البته با وضوح بیشتر. دوازده ماه همنشینی با تقویم باعث شد با آن بیشتر اخت شوم و تصمیم بگیرم برای سال جدید هم یکی تهیه کنم.

اواسط اسفند به چند کتابفروشی سر زدم تا تقویم مشابهی بخرم ولی یا مجبور بودم پایه‌اش را هم بخرم یا اینکه تقویمش مطابق سلیقه‌ی من نبود. سایت جیب را پیدا کردم که مشابه تقویم پارسال را داشت ولی مردد بودم بین این گزینه‌ها که بخرم، خودم چیزی بسازم یا نمونه‌ی آماده‌ای پیدا کنم و چاپ کنم. این که خودم یکی بسازم گزینه‌ی بی‌زباله‌تری بود. ولی از آنجا که خودم می‌دانم چقدر حوصله‌ی کارهای این‌چنینی را دارم و تجربه‌های قبلی ثابت کرده نتیجه چندان دل‌انگیز نمی‌شود، این گزینه را گذاشتم کنار. دنبال طرحی گشتم که چاپ کنم ولی باز هم چیزی که مطابق میلم باشد پیدا نکردم و آخرین گزینه که خرید اینترنتی بود اجرا شد. تقویم را از سایت جیب خریدم. همانجایی که قبلی را هم درست کرده بود

اوایل عید بود که تقویم را خریدم و منتظر بودم که به دستم برسد. ظاهرا سفارش من بین سفارش‌های دیگر گم شده بود و این شد که امروز به دستم رسید. در همین مدت کوتاهی که در سال جدید کار کردم، هر بار خواستم بروم سراغ تقویم، دیدم که هنوز تقویم سال قبل آنجا نشسته. امروز که تقویم جدید آمد و جای گا‌ه‌شمار پارسال نشست، یکی از مشکلات بی‌اهمیتم حل شد. 

تقویم پارسالی ساده‌تر بود و امسالی شلوغ‌تر است. تغییر دیگری که طراحی تقویم ۱۴۰۱ داشته جای روزهای هفته است که پارسال در یک ردیف بود و امسال در یک ستون. این هم از آن جزئیاتی است که تا به حال به آن دقت نکرده بودم. گمانم بیشتر تقویم‌هایی که دیده بودم روزهای هفته را در یک ردیف می‌چینند، مشابه همان سایت time.ir. امیدوارم به این شکل چینش روزهای هفته هم عادت کنم و مجبور نباشم ماه‌های پیش‌رو را از به حرص خوردن از این موضوع بگذرانم. 

اضافه شدن تقویم و کاهش دفعاتی که به time.ir سر می‌زدم باعث شد بیشتر به جزییاتی که معمولا ساده از کنارشان رد می‌شوم فکر کنم. به این فکرم که تمام وسایل روی میزم را دانه دانه ارزیابی کنم و ببینم چطور عادت‌های من را شکل می‌دهند و تغییرشان چه تاثیری بر کارهای دیگرم دارد.

4

ارسال پاسخ