در تلاش برای استفاده از آموخته‌ها، نکته‌‌هایی برای معرفی خود

عادله قدسی زاده- معرفی

بیشتر از چند ماه است که در جلساتی شرکت می‌کنم که به همت نازلی ابراهیمی برگزار می‌شود. در این جلسات زنانه، با هم از مسائلی صحبت می‌کنیم که در کار و زندگی به عنوان یک زن با‌ آنها روبرو می‌شویم و با کمک نازلی یاد می‌گیریم که چطور گام‌هایی برای بهبود شرایط برداریم. چند روز پیش در یکی از همین جلسات فرصتی پیش آمد که خودمان را دوباره معرفی کنیم. هرکدام خود را مختصر معرفی کردیم و با هم بیشتر آشنا شدیم. معرفی‌ها که تمام شد نازلی گوشمان را از راه دور پیچاند که این چه طرز معرفی کردن بود؟ مگر قبلا با هم در مورد معرفی کردن صحبت نکرده بودیم؟

در یکی از جلسات را در مورد اینکه چطور خودمان را معرفی کنیم صحبت شده بود و تمرین کرده بودیم که چطور بهتر تعریفی از خودمان در جمع‌های جدید ارائه کنیم. بعد هم به شوخی و خنده از این ماجرا رد شدیم اما من ته ذهنم درگیر این موضوع ماندم.

توصیه‌هایی برای معرفی کردن خود

نکته‌ی اولی که به آن اشاره شد این بود که با چه هدفی و برای چه مخاطبانی خود را معرفی می‌کنیم؟ بهتر است برای جمع‌های دوستانه و محیط‌های حرفه‌ای به نکات متفاوتی اشاره کنیم.

نکته‌ی بعدی این بود که سعی کنیم در معرفی خود به چیزی اشاره کنیم که باعث شود در ذهن بقیه بمانیم. این با توجه به شرایط و ویژگی‌های هر فرد و همچنین جمعی که در آن هستیم ممکن است متفاوت باشد. مثلا من در یک جمع‌های دوستانه می‌توانم به این اشاره کنم که می‌کوشم به سبک زندگی پسماند صفر پایبند باشم یا اینکه دو سال‌ می‌شود که دستمال کاغذی را از زندگیم حذف کردم.

 مورد دیگری که توصیه شد، این بود که به این اشاره کنیم که چطور می‌توانیم به آدم‌ها کمک کنیم، چه ارزشی می‌توانیم خلق کنیم یا برای چه کاری می‌توانند به ما مراجعه کنند.

علاوه بر این نازلی توصیه کرد که در معرفی خود از اعداد استفاده کنیم. بیان کردن آمار و اعداد در معرفی کمک می‌کند تا اعتبار بیشتری در ذهن افراد داشته باشیم و بیشتر در یاد بمانیم.

علاوه بر اینها حواسمان باشد که در حدود ۲۰-۳۰ ثانیه خود را معرفی کنیم. بیش از آن ممکن است افراد خسته شوند و حس کنند که درگیر یک صحبت یک طرفه یا سخنرانی شدند.

با این توضیحات اگر بخواهم خودم را معرفی کنم اینطور می‌شود:

من عادله هستم، از سال ۸۲ وبلاگ نویسی را شروع کردم و مسیر زندگیم طوری پیش رفت که الان هم در زمینه‌تولید محتوا فعالیت می‌کنم، حدود دو سال است که در نویسش کار می‌کنم و الان به عنوان مدیر محتوا به کسب‌وکارها کمک می‌کنم تا با کمک محتوا ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار کنند. برای من مهم است که آسیب کمتری به محیط زیست برسانم و الان بیش از سه سال است که سعی می‌کنم بی زباله زندگی کنم، اگر در این مورد خواستید بیشتر بدانید مشتاقم که با هم صحبت کنیم.


من تمایل عجیبی به نگه‌داشتن و ذخیره کردن دارم. تقریبا در مورد هر چیزی هم مصداق‌هایی برایش دارم. از ظرف‌های قشنگی که ته کابینت پنهان شده اند تا در موقعیتی خاص از آنها استفاده کنم، تا لباس‌هایی که در انتظار موقعیتی خاص هستند که بر تنم بنشینند. به تازگی متوجه شده‌ام این ویژگی چیزهایی که یاد می‌گیرم را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. در همین مدت کرونا کلاس‌های آنلاینی رفته‌ام تا مهارت‌هایی را یاد بگیرم و با موضوعات جدید آشنا شوم. بسیاری از این موضوعاتی که یاد گرفته‌ام را در ذهنم بایگانی کرده‌ام و نگه‌داشته‌ام برای شرایطی که نمی‌دانم کی‌می‌رسد.

این روزها انگار مرگ نزدیک‌تر از همیشه است. مطمئن نیستم که این شرایط مبهمی که در ذهنم منتظرش هستم هیج‌وقت برایم پیش می‌آید یا نه. حتی اگر چنین هم نبود باز هم توجیهی منطقی ندارم برای به عمل نیاوردن آنچه که برای یاد گرفتنش وقت گذاشته‌ام. باری، از وقتی دانش‌آموز بودم زیاد شنیدم که اگر می‌خواهی چیزی را یاد بگیری. سعی کن آن را به دیگران یاد بدهی، تجربه‌ام هم متفاوت نبوده و به اشتراک گذاشتن آموخته‌هایم به من کمک کرده که فرآیند یادگیری یک موضوع برایم تکمیل شود.

این شد که تصمیم گرفتم نکته‌هایی که نازلی در مورد معرفی کردن گفته بود را بنویسم و منتشر کنم تا بلکه راحت‌تر بتوانم آنها را به کار ببرم.

7

ارسال پاسخ