به شروع ناقص راضی باشیم

گربه پشت پنجره

وقتی می‌خواهیم کاری را شروع کنیم، بهانه‌های زیادی هستند که برای خودمان می‌تراشیم. کمال‌گرایی هم یک دستگاه پیشرفته برای تراشیدن بهانه دستمان می‌دهد که به آخرین تکنولوژی‌ها مجهز است. مثلا:

قبل از شروع نوشتن فهرست کارها باید تمام شیوه‌های نوشتن فهرست را بشناسیم. مزایا و معایب هر کدام را بدانیم حداقل چند مورد از هر کدام را ببینیم تا بهترینشان را انتخاب کنیم.

قبل از شروع مطالعه‌ی زبان باید بهترین روش یادگیری زبان را پیدا کنیم. بعد یک برنامه‌ی بی‌نقص طراحی کنیم و دقیقا مطابق همان زبان یاد بگیریم.

قبل از شروع طراحی یک دوره‌ی آموزشی باید تمام دوره‌های مشابه را به طور کامل بررسی کنیم. بعد با توجه به آنها کار را شروع کنیم.

قبل از اینکه نمونه‌ی اولیه‌ی محصول را طراحی کنیم باید برنامه‌ی دقیقی برای بازاریابی و توزیع محصول داشته باشیم که گام‌های بعدی را تا چند سال آینده مشخص کرده باشد.

اگر زمان نامحدودی داشتیم یا زمان برای ما می‌ایستاد تا این کارها را انجام دهیم عالی می‌شد. متاسفانه فعلا چنین شرایطی نداریم و ناچاریم با همین زمان محدود و گذرا کار را پیش ببریم. برای اینکه تمایلات کمال گرایانه‌ی خود را راضی نگه‌داریم و کار را هم پیش ببریم، بهتر است چیزی برای بهتر کردن داشته باشیم. به جای گیر کردن در بهانه‌هایی که چند خط قبل دیدیم، می‌توانیم کارهای دیگری را انجام دهیم.

نوشتن فهرستی که می‌توانیم بهبودش دهیم.

یک روش آموزش زبان را برای شروع انتخاب کنیم و بر اساس پیشرفتی که داریم آن را بهتر کنیم.

یک طرح اولیه از دوره آماده کنیم و با چند تا از بهترین دوره‌هایی که می‌شناسیم تطبیق دهیم. این طرح اولیه را می‌توان به تدریج بهتر و بهتر کرد.

نمونه‌ی اولیه‌ای از محصول را طراحی کنیم و ایرادهای محصول واقعی را بشناسیم. این ایرادها کمک می‌کند محصول را ارتقا دهیم.

شروع کار ترسناک است. احتمالا در ابتدای راه هم بهترین عملکرد را نداریم. ممکن است هیچ وقت هم به بهترین چیزی که در ذهن داریم نرسیم. اما همین شروع پر از نقص، چیزی در اختیار ما قرار می‌دهد که می‌توان بهترش کرد. تمایل به ساختن چیزی که بهترین باشد ممکن است باعث شود هیچ‌وقت دست به کار جدیدی نزنیم. طبیعت هم اگر از همان اول به دنبال ساخت بهترین جاندار ممکن بود شاید به جای تنوع گونه‌هایی که وجود دارند، هنوز تک سلولی‌ها بر جهان حکمرانی می‌کردند.

*عکس را یک روز که گربه به آسمان خیره شده بود گرفتم و با اپلیکیشن Prisma به این شکل درآوردم.

5

ارسال پاسخ