زندگی با یک کارآفرین (ارزش‌آفرین) چگونه است؟

بنیانگذار کرپین - زندگی با یک ارزش آفرین

با شنیدن واژه کارآفرین یاد بنیانگذاران شرکت‌های بزرگ و شناخته شده‌ای مثل فیس.بوک و گوگل می‌افتیم.

در عین حال واژه کارآفرین که به عنوان هم‌ارز واژه Entrepreneur به کار می‌رود. همراه خودش خلق شغل و به کار گرفتن افراد را به ذهن می‌آورد. ترجیح می‌دهم به جای این واژه از کلمه‌ «ارزش‌آفرین» استفاده کنم. کسری هاشمی راجع به واژه ارزش آفرین توضیح مفصلی داده که خواندن آن بی‌فایده نیست(لینک مطلب).

به هر حال، مثل هزاران موضوع دیگر، آوای کارآفرینی از دور خوش است. درآمد خوب، یکی از خوشی‌ها است. نداشتن رییسی که فرمان‌های ریز و درشت بدهد هم مزیت دیگر ارزش‌آفرین بودن است. ساعات کاری منعطف هم برگ برنده دیگری است که به دست ارزش آفرینان داده شده است. همین که مجبور نیستی ساعت ورود خروج ثبت کنی و در شلوغی اول صبح خودت را به محل کار برسانی، خودش آرامش بخش است.

این خوش بودن آواز ارزش‌آفرینی اما و اگر های فراوانی دارد. ارزش‌آفرینی روی دیگری هم دارد که معمولا نادیده گرفته می‌شود.

روی دیگر سکه

به سود رسیدن در کسب و کارهای نوپا نیاز به زمان دارد. این برهه از مراحل رشد کسب و کار ممکن است شرایط مادی سختی را همراه داشته باشد. مرحله‌ای که از دور نادیده گرفته می‌شود.

برای یک ارزش‌آفرین، کار و زندگی دو مفهوم جدا نیستند. کار بخشی از زندگی است که از آن لذت می‌برد. سایه کار ممکن است روی تمام بخش‌های زندگی پخش شود. کار برای ارزش‌آفرینان مثل فرزند است.

همانطور که هیچ والدی نمی‌گوید من ساعت‌هایی مسئولیت بچه را به عهده دارم و ساعت‌هایی هست که مسئولیتی متوجه من نیست. یک ارزش‌آفرین هم شغلی تمام وقت دارد که هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه‌روز را در بر می‌گیرد.

از کار افتادن سایت در نیمه شب به ارزش‌آفرین مربوط است و شنیدن شکایت مشتری در آخرین ساعت روز تعطیل وظیفه اوست.

برای یک ارزش‌آفرین، همه جا به صورت بالقوه دفتر کار است. از میز کار گرفته تا میز نهارخوری در یک مهمانی خانوادگی. یک ارزش‌آفرین همیشه می‌خواهد نظر افراد راجع به ایده جدیدش را بداند. علاوه بر این از هر فرصتی برای کشف ایده‌های جدید استقبال می‌کند.

وقتی با یک کارآفرین زندگی می‌کنید، آمادگی این را داشته باشید که در همیشه راجع به کارش بشنوید. زمان تفریح و سرگرمی یا وقتی که سرماخوردگی دارد شما را از پا می‌اندازد.

هنگامی که با هر موضوعی روبرو می‌شویم،  نقاط مثبت و مزایای آن بیشتر به چشم ما می‌آید. ارزش آفرینی هم از این قاعده پیروی می‌کند. در این نوشته سعی کردم جنبه‌های دیگری از زندگی با یک ارزش آفرین را نمایش دهم، با این امید که تصویر صحیح‌تری از زندگی یک ارزش‌آفرین در ذهن خود بسازیم.

1

ارسال پاسخ