تجربه‌های شنیدنی از واهاگْن سرکیسیان در پادکست کارگاه

وقتی هنوز کار حضوری بود روزی حدود دو ساعت به رفت‌وآمد می‌گذشت و من هم این زمان را معمولا با پادکست پر می‌کردم.

خانه‌نشین که شدم دیگر کمتر سراغ پادکست رفتم. انگار این باور در من نهادینه شده که گوش دادن به پادکست برای وقتی است که کار دیگری نمی‌توان کرد.

در این مدت چند باری هم پادکست و کتاب صوتی گوش داده‌ام، ولی همان دفعات معدود هم می‌خواستم موقع کارهای خانه گوشم بیکار نباشد! متوجه شدم که وقتی صدای حرف زدن یک نفر می‌آید کمتر برایم سخت است که به کارهای خرده‌ریز و ناتمام خانه برسم.

باری، چند روز پیش یک مسیر طولانی را باید با ماشین می‌رفتیم و فرصت مناسبی بود که یک پادکست را کامل گوش دهیم.

پادکست کارگاه را مدتی بود می‌شناختم و یکی دو قسمت از آن را هم قبلا شنیده بودم. کارگاه در هر قسمت با یک نفر مصاحبه می‌کند و سعی می‌کند تعریف واضحی از هر موقعیت شغلی ارائه دهد. تصمیم گرفتم که از این پادکست، قسمت گفتگو با با واهاگْن سرکیسیان را در مسیر پخش کنم.

مسیری که واهاگن سرکیسیان در زندگی‌ حرفه‌ای طی کرده بود شنیدنی بود. اینکه چطور از برنامه‌نویسی وارد مارکتینگ شده. از تغییراتی صحبت شد که طی مدتی که در کسب‌وکارهای مختلف بوده، مشاهده کرده، از واژه‌های جدیدی که آمده و موقعیت‌های شغلی جدیدی که ایجاد شده‌اند.

از این صحبت کرد که در قدیم یک طبیب بوده که تمام مشکلات سلامتی را حل می‌کرده، ولی امروز پزشکی تخصصی شده و متخصص قرنیه یا درمان ریشه‌ی دندان داریم. در بازاریابی هم همین‌طور است و موقعیت‌های شغلی‌ای پدید آمده که چند سال پیش اسمی از آنها در میان نبود.

نکته‌ی دیگری برایم جالب بود صحبت از رشدی بود که واهاگن سرکیسیان در استارتاپ کریسپ داشته. وقتی که واهاگن سرکیسیان به این مجموعه پیوسته، کریسپ کوچک‌تر بوده و واهاگن سعی کرده در این محیط رشد کند. از تغییراتی که کریسپ داشته و رویکردی که در مواجهه با تغییرات بازار و انتخاب کرده صحبت شد که شنیدنی بود.

با استارتاپ بزرگ بشم که یک موقعیتی پیش نیاد که بگن الان استارتاپ از تو بزرگتره

این جمله‌ای بود که واهاگن سرکیسیان گفت و بعد از آن با میزبان پادکست صحبت‌های جالبی پیش آمد. میلاد از تجربه‌ای که در اسنپ داشت صحبت کرد، که البته مدت کوتاهی از پادکست بود ولی ذهنم را حسابی به خودش مشغول کرد.

اگرچه خیلی مطلوب و خواستنی است که کار را در یک مجموعه‌ی بزرگ و اسم و رسم‌دار شروع کنیم، ولی فرصت رشد کردن با یک کسب‌وکار هم به نظرم تجربه‌ی نادر و ارزشمندی است که کمتر از آنچه که باید طرفدار دارد.

در اواخر پادکست کتابی به اسم شهامت دگرگونی از استیون کاوی هم معرفی شد که گذاشتم در فهرست کتاب‌هایی که می‌خواهم بخوانم.

کریسپ (krisp) چیست؟

بعد از شنیدن پادکست کنجکاو شدم که کریسپ را بشناسم، اسمش را قبلا نشنیده بودم.

کریسپ (krisp) ابزاری است که ابتدا برای حذف صداهای مزاحم و نویزها در جلسات آنلاین راه‌اندازی شده. مثلا وقتی که در جلسه هستید و وانتی از کوچه رد می‌شود که همراه با خود صدای «اثاث منزل خریدارم» را پخش می‌کند، کریسپ با کمک هوش مصنوعی این صدا را حذف می‌کند، گویی در یک اتاق ساکت نشسته‌اید و صحبت می‌کنید.

یک قابلیت دیگر کریسپ که برای من خیلی جالب بود، حذف صداهای مزاحم سایر افراد در جلسه‌هاست. مثلا اگر نفر کناری شما از خیابان یا کافی‌شاپی در جلسه شرکت می‌کند و صدای ماشین یا آهنگی که پخش می‌شود اعصابتان را خط خطی می‌کند، می‌توانید با کمک کریسپ این صداها را هم حذف کنید.

متاسفانه کریسپ از ایران باز نمی‌شود و برای استفاده از آن باید IP را عوض کنید. من از این ابزار استفاده نکردم، ولی اگر شما تجربه‌ای دارید خوشحال می‌شوم برایم بگویید.

اینکه بعد از مدت‌ها فرصتی برای شنیدن پادکست ایجاد شد برایم خوشایند بود. گفتگو با واهاگن سرکیسیان قسمت دومی هم دارد که مشتاقم به زودی به آن گوش دهم.

4

ارسال پاسخ