لباس پیانو بر تن ترانه‌های آشنا: بوی دیروز فریبرز لاچینی

آسمان آبی- روستای ایگل

در سفر به قزوین در موزه‌ی مجسمه‌های رضا محمدی آهنگی پخش می‌شد که حسابی گوشم را گرفت و از سیری(Siri) پرسیدم که این آهنگ چیست و گفت کلاغ‌های خبرچین از فریبرز لاچینی. با یک جستجوی ساده به لینک خرید آهنگ از سایت خود فریبرز لاچینی رسیدم و پیگیر آهنگ‌های مشابه نشدم.

فریبرز لاچینی را با آلبوم‌های پاییز طلایی می‌شناختم و موسیقی دیگری از او گوش نداده بودم یا حداقل فکر می‌کردم که چنین است. امروز که کمی گشتم دیدم که آهنگ‌ساز بسیاری از ترانه‌هایی بوده که شنیده‌ام.

گذشت تا حدود دو سال پیش در پیش گشت‌وگذار در اسپاتیفای رسیدم به خیل گسترده‌ی آلبوم‌هایی با نام scent of yesterday یا همان بوی دیروز، که در آنها فریبرز لاچینی آهنگ ترانه‌های مختلف را با پیانو نواخته.

کاری که فریبرز لاچینی کرده شبیه فیلترهایی است که حال و هوایی مشخص به عکس‌ می‌دهند، مثلا عکس را کارتونی می‌کنند یا شبیه نقاشی‌های ون‌گوگ تغییرش می‌دهند.

ترانه‌های شادی که در مهمانی‌ها پخش می‌کنیم و با آن می رقصیم از صافی فریبرز لاچینی که رد می‌شوند، تبدیل می‌شوند به موسیقی آرام‌بخشی که می‌توان گذاشت تا همانطور که مشغول کار دیگری هستیم، گوشمان از شنیدنش کیف کند.

شنیدن بعضی آهنگ‌ها با صدای پیانو شبیه این است که یک هیپی را در کت و شلوار و با تیپ رسمی ببینم. چندتا از آهنگ‌هایی را که شنیدنشان شگفت‌زده‌ام کرد در ادامه معرفی کردم.

آهنگ بیشتر بیشتر از شماعی زاده. این همان آهنگی است که با شعرش ترکیب پسندیده‌ی «بیشتر از دیروز کمتر از فردا» را به گوش‌های ما هدیه کرد. من خود آهنگ را بسیار دوست دارم و نسخه‌ی پیانویی آن هم برایم شنیدنیست و حال و هوای خودش را دارد.

آهنگ هربار این درو از ماکان بند هم یکی از موسیقی‌هایی بود که وقتی شنیدم دهانم از تعجب باز ماند. اول که به گوشم خورد به نظرم آمد این آهنگ آشناست، ولی ریتمش آهسته‌تر بود و مدتی طول کشید تا بفهمم دقیقا دارم به چه چیزی گوش می‌دهم. این آهنگ هم در لباس پیانو کاملا شخصیت متفاوتی با اصل ترانه دارد.

آهنگ عزیز دلمی که منصور خوانده بود هم در این آلبوم‌ها هست و همان حال و هوای خوش اصل آهنگ را دارد. 

آهنگ دیگری که شنیدن آن با پیانو من را تا مرز شاخ در آوردن برد، جنتلمن از ساسی مانکن بود. ولی حتی این آهنگ هم با صدای پیانو با وقارتر از اصلش است.

من مدتی است که اشتراک اسپاتیفای را از لایسنس مارکت تهیه می‌کنم و آهنگ‌ها را از این طریق گوش می‌دهم.این آهنگ‌ها را در فهرستی در اسپاتیفای جمع کرده‌ام: گلچین آهنگ‌های بوی دیروز

* تصویری که برای این نوشته انتخاب کردم به اندازه‌ی گوش دادن به آهنگ‌هایی که معرفی کردم برایم آرامش بخش است و چند سال پیش اطراف روستای ایگل گرفتم.

4

۲ دیدگاه

  1. بسیار عجیب و جالب بود برام. ممنون از به اشتراک‌گذاریش :))))

ارسال پاسخ